Etusivu IV-koneet Tuotearkisto variant 1800-CO Sähkö ja automatiikka 1800-CO

Sähkö ja automatiikka


 1800_sahkotila.jpg Sähkökeskus:
Kojeessa on valmiiksi kytketty sähkökeskus, johon tarvitaan vain sähkönsyöttö. Puhaltimia ohjataan taajuusmuuttajilla, joissa on julkisentason EMC-suodatus.
Sähköjälkilämmitys on toteutettu tyristoreilla.
 ouman_1800.jpg  

Sisäinen säädin:
Säätimenä käytetään Ouman EH-105 digitaalisäädintä. Asennamme, parametroimme ja testaamme säätimen valmiiksi tehtaalla;
näin kojeesta saadaan toimiva. Kohteessa tehtävä työ on minimoitu, koje on nopea ja helppo ottaa käyttöön.
Säädin on selkeä käyttää ja toimii hyvin myös Suomen olosuhteissa.

http://www.ouman.fi/Suomi/tuotteet.asp?id=3&alasivu=1

 

VAK-liitäntä:
Olemme kiinnittäneet huomiota VAK:n ja IV-kojeen kytkentärajapintaan. Toimilaitteet, ohjaukset ja hälytykset on kytketty riviliittimille valmiiksi. Tällöin keskuksessa ei asennusvaiheessa tarvitse tehdä sisäisiä kytkentöjä. Kytketään vain VAK:in kaapelit riviliittimille. Lämpötila-anturit kannattaa kytkeä paikan päällä kanavaan ja määrittää toimitus automaatiourakkaan.
Vesipatteri kojeissa jäätymissuojatoiminta kannattaa sijoittaa automatiikkakeskukseen (tällöin TAZ voidaan toteuttaa ohjelmallisesti tai analogisesti erillisellä säätimellä).